28 lutego 2011

Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach Aero Design


Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach Aero Design

Model samolotu skonstruowany przez zespół studentów Politechniki Wrocławskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach konstruktorów lotniczych Aero Design. Model o nazwie "Texas Ranger" zaprezentowano na wrocławskiej uczelni.

Zawody Aero Design odbywają się co roku w Fort Worth w stanie Texas (USA) i są zaliczane do jednych z najbardziej prestiżowych na świecie. Ich współorganizatorem jest firman Lockheed Martin, producent samolotów F-16.
Studenci Politechniki Wrocławskiej z Zespołu JetStream wystartują w konkursie po raz trzeci. W zawodach wygrywa drużyna, której samolot podniesie jak największy ciężar przy jak najmniejszej masie własnej modelu.
Jak tłumaczył w piątek student III roku Inżynierii Lotniczej na Politechnice Wrocławskiej, Piotr Materka, ocena wystawiana przez jury konkursu składa się z trzech części. "Pierwsza to przygotowanie raportu, następnie prezentacja modelu i wreszcie dwa dni lotów. Najwięcej punktów można zdobyć oczywiście podczas latania. Mamy do wykonania pięć lotów, w tym jedne bez obciążenia" - tłumaczył Materka.
Model o nazwie "Texas Ranger" waży 5,5 kg, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 3,8 m, a długość - 1,5 m. Model jest wyposażony w silnik o pojemności 10 cm sześciennych i mocy 2 koni mechanicznych. "Silnik jest standardowy, według regulaminu nie możemy zastosować innego i nie możemy go modyfikować. Ma to być konkurs stricte konstruktorski" - tłumaczył student Jakub Wiater.
Jak podkreślają konstruktorzy z Zespołu JetStream, tegoroczny model ma nietypową konstrukcję skrzydła. "Nie jest to konstrukcja żeberkowa, jak w większości modeli, lecz w środku jest jednolita masa ze styropianu. Powoduje to, że skrzydło jest bardzo wytrzymałe" - opowiadał Materka.
Z powodu panujących obecnie niskich temperatur studentom nie udało się na razie przetestować modelu w powietrzu. "Taka sytuacja pojawia się co roku. Opieram się jednak na obliczeniach, które dla tego modelu są bardzo obiecujące" - podkreślił Materka.
Studenci liczą, że skonstruowany przez nich model podniesie około 14 kg.
W zeszłym roku w zawodach Aero Design zespół z Politechniki Wrocławskiej zajął 4. miejsce. Zawody odbędą się w dniach 18-20 marca w Fort Worth w stanie Texas (USA).
PAP - Nauka w Polsce
pdo/ hes/ kap

Są jeszcze bilety lotnicze do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II

Są jeszcze bilety lotnicze do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II
27.02. Warszawa (PAP) - Osoby, które chcą uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie, mogą jeszcze kupić bilety lotnicze na rejsy m.in. z Warszawy i Krakowa. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i dochodzą nawet do 3,5 tys. zł.Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja. Do Rzymu na uroczystość może przyjechać co najmniej milion osób z całego świata.
Wizz Air poinformował, że ceny biletów zaczynają się od 280 zł. Oferta jest ważna od 21 kwietnia do 5 maja. Im jednak bliżej samego terminu beatyfikacji, ceny biletów rosną. I tak bilet z Katowic na 30 kwietnia i powrót 2 maja kosztuje dziś ok. 1,4 tys. zł.
Jeśli ktoś chciałby lecieć PLL LOT z Warszawy 30 kwietnia i wrócić 2 maja, to musi zapłacić ok. 3,5 tys. zł. W Air Italy Polska ceny biletów zaczynają się od 1,5 tys. zł.
Rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski powiedział PAP, że firma spodziewa się przewieźć w tych dniach około 2,5 tys. osób. Zwrócił jednak uwagę, że im później kupi się bilet, tym cena może być wyższa.
Przewoźnik codziennie lata do Rzymu ze stolicy Polski, a z Krakowa - trzy razy w tygodniu. Spółka uruchomi z Warszawy do Rzymu dwa dodatkowe rejsy - 30 kwietnia i 3 maja. LOT zapowiada, że do przewozu podróżnych na majowe uroczystości może wykorzystać największe maszyny, Boeingi 767-300.
Chorzewski powiedział, że firma otrzymuje dużo pytań dotyczących rejsów charterowych, dlatego chce zorganizować ok. 10 takich lotów. Zastrzegł jednak, że możliwość wykonania takich połączeń zależy od przepustowości lotniska w Rzymie.
Specjalne rejsy czarterowe na rzymskie lotnisko Fiumicino 30 kwietnia z Warszawy, Krakowa i Łodzi uruchomi Air Italy Polska. Loty powrotne do Polski odbędą się 1 i 2 maja.
Dodatkowe rejsy uruchomi również węgierski przewoźnik Wizz Air. Będą one wykonane codziennie na trasie Katowice-Rzym, od 21 kwietnia do 5 maja. Obecnie loty na tej trasie są wykonywane 3 razy w tygodniu.
Aneta Oksiuta (PAP)
aop/ pad/ gma/

100 - LECIE LOTNISKA GĄDÓW MAŁY ORAZ .........

100-Lecie Lotniska
Wrocław - Gądów Mały
1910 - 2010

oraz
65-Lecie Lotnictwa
Dolnośląskiego
1945 - 2010
..........................................................................

Widokówka nr 1:
Gądów Mały - stary port lotniczy (1929)
Junkers - F13 (1928)
Lotnisko Gądów Mały z lotu ptaka (1925)
Nowy port lotniczy - Sala Ikara (1938)


Widokówka nr 2:
Gądów Mały - przedwojenny port lotniczy
Fragment portu lotniczego - Sala Ikara (stan obecny)
Fragment osiedla Kosmonautów - Bulwar Ikara przed usytuowaniem Pomnika Lotników


Widokówka nr 3:
Szkoła Podstawowa nr 118 im. Pil. Bolesława Orlińskiego
Bulwar Ikara we Wrocławiu
Pomnik 60-lecia Lotnictwa Dolnośląskiego

 

Widokówka nr 4:
Pomnik 60-lecia Lotnictwa Dolnośląskiego we Wrocławiu - Bulwar Ikara (kwiecień, 2010)


Powyższe widokówki wydano staraniem Wrocławskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Zdjęcia archiwalne pochodzą z Archiwum Klubu Seniorów Lotnictwa we Wrocławiu.
.................................................................................................................................
JAK ZAMIEŚCIĆ KOMENTARZ, ZAPYTANIE, ... KROK PO KROKU:
  1. W okienku na samym dole strony Prześlij komentarz jako:
  2. Dokonaj stosownego wpisu dotyczącego tekstu na stronie
  3. Wybierz wyróżnik (strzałka dół, otworzy się okienko) Anonimowy
  4. Kliknij na Podgląd tekstu (możesz dokonać poprawek)
  5. Kliknij Zamieść komentarz
  6. Uwaga: proszę podpisać się z imienia nazwiska, bądź tzw. ksywą
Ps. Dziękuję za dokonanie wpisu