14 lutego 2011

Białostockie szkoły średnie. Nowe profile klas

 

Białostockie szkoły średnie. Nowe profile klas

Emilia Romaniuk
2011-02-11, ostatnia aktualizacja 2011-02-11 20:39

Klasa humanistyczno-dziennikarska w II LO, coś dla pasjonatów przetwarzania informacji w V LO. Do tego klasa lotnicza i nowe profile w "elektryku". To tylko niektóre z propozycji dla przyszłych uczniów w wykonaniu lokalnych szkół średnich

Wywieszanie list przyjętych w VII LO
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja
Wywieszanie list przyjętych w VII LO
ZOBACZ TAKŻE
SERWISY
Białostockie szkoły średnie ułożyły już swoją wiosenną ofertę związaną z naborem do klas pierwszych. Rekrutacja kandydatów rozpocznie się 21 marca i potrwa do 3 czerwca. Listy przyjętych szkoły średnie podadzą 28 czerwca.

Podczas tegorocznego naboru gros profili będzie podobny jak w ubiegłorocznej ofercie. Ale nie zabraknie też nowości.
Znakiem rozpoznawczym II LO przy ul. Narewskiej od trzech lat są klasy lotnicze. Utworzenie jednego oddziału szkoła planuje i tym razem. Z tym że zmieni się finansowanie tej klasy. Przez ostatnie trzy lata nauka latania finansowana była ze środków unijnych. To dofinansowanie się kończy. Uczniowie, którzy zdecydują się od września na naukę w takiej klasie, muszą mieć na uwadze, że za egzamin i uzyskanie licencji zapłacą z własnej kieszeni. Urząd miejski zapłaci prawdopodobnie za realizację zajęć praktycznych i teorii na lekcjach. Ale to, rzecz jasna, niejedyna klasa, do której przyjmowani będą chętni.

W sumie drugi ogólniak planuje nabór do dziewięciu klas pierwszych. Poza znanymi z ubiegłych lat profilami, jak biologiczno-chemiczny, prawniczy, medyczny, zaplanowane są również nowości.

- Pierwsza to profil językowo-matematyczny z rozszerzoną matematyką oraz językiem angielskim i niemieckim. Druga to klasa humanistyczno-dziennikarska. Program nauki w tych klasach jest ułożony z myślą o studiach i tym, jakie przedmioty są punktowane podczas rekrutacji na nie - zapowiada Ewa Meyer, dyrektor II LO w Białymstoku.

V LO przy ulicy Miodowej wzorem roku ubiegłego zamierza zebrać chętnych do ośmiu klas pierwszych. Profile będą takie jak rok temu, wśród nich te najbardziej oblegane: psychologiczny, architektoniczny czy menedżersko-turystyczny. Ale Antoni Ćwikliński, dyrektor tej szkoły, zapowiada, że pracują nad jedną supernowością.

- Jeżeli uda nam się to zrealizować, to myślę, że będzie to hit. Szczegółów jeszcze nie zdradzę. Ale powiem, że będzie to klasa dla tych, których interesują media, wykorzystywanie i przetwarzanie informacji czy też reportaż, i to zarówno ten na papierze, w radio czy telewizji - zachęca Antoni Ćwikliński.

W XIV LO przy ul. Upalnej nowości w profilach tematycznych klas nie będzie. Szkoła stawia na to, co w ostatnich dwóch latach okazało się strzałem w dziesiątkę, tj. klasy mundurowe. Tu kształcą się młodzi ludzie, którzy w przyszłości myślą o pracy w policji, straży pożarnej czy straży granicznej.

- Uznaliśmy, że nie ma sensu wprowadzać udziwnień, a powinniśmy dalej stawiać na to, co się sprawdza. Chętnych do tych klas, odkąd je mamy, jest ogrom. O zainteresowaniu świadczą choćby telefony, jakie już odbieram w tej sprawie. Do tego te klasy wpisują się w wartości, jakie chcemy młodym ludziom przekazać - mówi Leszek Kochanowski z XIV LO w Białymstoku.

Na klasy mundurowe stawia również XVI LO przy ul. Sokólskiej (nabór prawdopodobnie prowadzony będzie do trzech-czterech takich klas). Podczas ubiegłorocznej wiosennej rekrutacji o jedno miejsce ubiegało się kilku kandydatów. W "siódemce" przy ul. Wierzbowej za kilka tygodni na chętnych czekać będą sprawdzone klasy artystyczne: filmowa, taneczna czy fotograficzna.

O nowych profilach myśli za to Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Szkoła stawia na ekologię, latem na dachu "elektryka" zamontowane zostaną trzy turbiny wiatrowe. Siłę wiatru zamienią w energię, która wykorzystana zostanie np. do oświetlenia sal lekcyjnych. Za tym ekologicznym projektem pójdą również zmiany dotyczące kształcenia.

- Jeżeli urząd miasta przychyli się do naszych planów, to w naborze na rok 2011/2012 chcemy przyjmować do nowej klasy w zawodzie technik energetyk. W kolejnym roku planujemy zacząć kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - zapowiada Anna Niczyporuk, dyrektor białostockiego Zespołu Szkół Elektrycznych.

Wszystkie białostockie szkoły złożyły stosowne wnioski dokumentujące ich propozycje. Wojciech Janowicz dyrektor miejskiego departamentu edukacji w Białymstoku, zapowiada, że w ciągu tygodnia będzie już jasne, które z nich zostaną wcielone w życie.

- Z wszystkimi pomysłami już się zapoznałem. Ale żeby mówić o konkretach, dokumenty potrzebują akceptacji prezydenta. Po podpisaniu stosownych papierów będę mógł podać szczegóły - dodaje Janowicz.
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok


Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,9094933,Bialostockie_szkoly_srednie__Nowe_profile_klas.html#ixzz1DxWElhBa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz