4 marca 2011

26 LUTEGO 2011 R. ODSZEDŁ OD NAS REDAKTOR HENRYK PACHA

DNIA 26 LUTEGO 2011 r. 
ODSZEDŁ OD NAS
NASZ KOLEGA I PRZYJACIEL

ŚP. REDAKTOR HENRYK PACHA

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !


WROCŁAWSKI KLUB
SENIORÓW LOTNICTWA

PS. NA SPOTKANIU W DNIU 04 MARCA 2011 UCZCILIŚMY JEGO PAMIĘĆ MINUTĄ CISZY


Pacha Henryk ur. 23 stycznia 1937 r. w Jastrzębiu Zdroju. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Matematyk, konstruktor lotniczy, publicysta, wybitny dziennikarz lotniczy, radiowy i telewizyjny.
W latach  70-tych jako autor - realizator rozpoczął nadawanie Telewizyjnego Magazynu Lotniczego w TV Wrocław. Audycja była emitowana nieomalże 10 lat w II programie ogólnopolskim TVP Warszawa.
W 30 minutowych przekazach red. Henryk Pacha mówił m.in. o niezwykle prężnym środowisku lotniczym Wrocławia, skupionym wokół znanego lotnika i wspaniałego wychowawcy lotniczej młodziezy -            płk. ANTONIEGO CHOJCANA wieloletniego szefa Aeroklubu Wrocławskiego.
W trakcie przygotowania kolejnych programów z lotniczego cyklu, ekipa TV wielokrotnie korzystała z samolotu Aeroklubu Wrocławskiego i Dowódcy Wojsk Lotniczych w Poznaniu. Dzięki takiemu wsparciu można było przekazać telewidzom z różnych stron Polski swoisty smak i przygodę lotniczą. Lotnicze relacje przybliżały odbiorcy przemysł lotniczy oraz lotniska z różnych zakątków kraju.
Henryk Pacha swoją przygodę z polskim lotnictwem rozpoczął w WSK Wrocław na Psim Polu, gdzie jako starszy lotniczy konstruktor i matematyk z wykształcenia zajmował się projektowaniem i doskonaleniem układu paliwowego - pierwszego polskiego turboodrzutowego samolotu szkolno - treningowego TS 11 Iskara. Jego zespół był wówczas w grupie konstruktorów lotniczych prof. Tadeusza Sołtyka, będącego głównym konstruktorem historycznej Iskry.
Red. Henryk Pacha podczas kilkudziesięciu lat pracy dziennikarskiej w Telewizji Polskiej Wrocław zrealizował i wyemitował na antenie kilka tysięcy godzin autorskiej twórczości elektronicznej.
Współtwórca pierwszej w Polsce prywatnej Telewizji "Echo" i jej redaktorem naczelnym. Był niezależnym producentem i właścicielem studia Video expres.
Od 2003 r. prowadzi praktyczne zajęcia telewizyjne i multimedialne na studiach podyplomowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wybitny dziennikarz jako jeden z dwu Polaków krótkofalowców został wyróżniony m.in. światowym
Medalem Braci Odyńców z okazji 80-lecia polskiej i 85-lecia światowej radiofoni. Ponadto uhonorowano go Złotym Ekranem, Złotym Piórem Ikara, Złotymi Odznakami Zasłużonego dla Radia i Telewizji Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Kordzikiem Dowódcy Wojsk Lotniczych.

Źródło: Adam Sznajderski  "Lotniczy Dolny Śląsk''
...................................................................................................................................................................

JAK ZAMIEŚCIĆ KOMENTARZ, ZAPYTANIE, ...  KROK PO KROKU:
 1. W okienku na samym dole strony Prześlij komentarz jako:
 2. Dokonaj stosownego wpisu dotyczącego tekstu na stronie
 3. Wybierz wyróżnik (strzałka w dół, otworzy się okienko) Anonimowy
 4. Kliknij na Podgląd tekstu (możesz dokonać poprawek)
 5. Kliknij Zamieść komentarz
 6. Uwaga: proszę podpisać się z imienia nazwiska, bądź tzw. ksywą
Ps. Dziękuję za dokonanie wpisu

SPOTKANIE I ROZMOWA Z PANEM PŁK ANTONIM CHOJCANEM, NESTOREM LOTNICTWA POLSKIEGO ... W KILKU KADRACH
Spotkanie i rozmowa z Panem
płk Antonim Chojcanem,
Nestorem Lotnictwa Polskiego
... w kilku kadrach ...
.................................................................................................................................

JAK ZAMIEŚCIĆ KOMENTARZ, ZAPYTANIE, ... KROK PO KROKU:
 1. W okienku na samym dole strony Prześlij komentarz jako:
 2. Dokonaj stosownego wpisu dotyczącego tekstu na stronie
 3. Wybierz wyróżnik (strzałka w dół, otworzy się okienko) Anonimowy
 4. Kliknij na Podgląd tekstu (możesz dokonać poprawek)
 5. Kliknij Zamieść komentarz
 6. Uwaga: proszę podpisać się z imienia nazwiska, bądź tzw. ksywą
Ps. Dziękuję za dokonanie wpisu
.....................................................................................................................................

/