15 lutego 2011

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: trwają szkolenia, przybywa lądowisk

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: trwają szkolenia, przybywa lądowisk

  • PM/TVN24/Rynek Zdrowia
  • 13-02-2011 12:03

Wszystkie 23 nowoczesne śmigłowce ratunkowe - Eurocoptery - są już w Polsce, a od 2008 r. do teraz wybudowano aż piętnaście lądowisk szpitalnych.
– Śmigłowce typu EC135 użytkowane przez LPR spełniają wysokie wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa obowiązujące w lotniczych służbach medycznych – mówił niedawno naszemu portalowi Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.
– Te maszyny cechuje wszechstronność i zdolność do wykonywania lotów w trudnych warunkach, a także w nocy. To, w połączeniu z ich udowodnioną sprawnością i osiągami sprawia, że są doskonałe do zastosowania w misjach ratownictwa medycznego – stwiedził szef LPR.
Jednak wciąż niewiele szpitali ma lądowiska dla śmigłowców przystosowane do lądowań w nocy. Są to, jak podaje TVN 24, szpitale w Grudziądzu, Sosnowcu i Bielsku Białej. Regionalny Szpital Specjalistyczny im dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu ma lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na dachu. 
W najbliższym czasie lądowisk przyszpitalnych nadal będzie przybywać, w tym również przystosowanych do lądowań w nocy: 27 lądowisk jest w trakcie budowy, a 47 na etapie projektowania – informuje TVN 24. 
Równolegle z przekazywaniem do Polski Eurocopterów realizowano harmonogram szkoleń pilotów LPR. Każde szkolenie odbywało się w trzech etapach. Pierwszy w fabryce Eurocoptera, kolejny w centrum szkolenia w Warszawie. Ostatni natomiast przeprowadzany jest w bazie macierzystej Eurocoptera, gdzie piloci wykonują serię lotów treningowych. 
Szkolenie na Eurocpoterach obejmuje również naukę lotów i lądowań nocnych, które piloci LPR ćwiczą na symulatorach. 
Jak ocenia w TVN 24 dyrektor, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Robert Gałązkowski, w każdym województwie w kraju potrzeba jest przynajmniej od dwóch nawet do czterech lądowisk przyszpitalnych.
Większą ilość lądowisk szpitalnych Polska zawdzięcza przede wszystkim środkom z Unii Europejskiej. 
Więcej:  TVN 24