28 lutego 2011

Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach Aero Design


Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach Aero Design

Model samolotu skonstruowany przez zespół studentów Politechniki Wrocławskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach konstruktorów lotniczych Aero Design. Model o nazwie "Texas Ranger" zaprezentowano na wrocławskiej uczelni.

Zawody Aero Design odbywają się co roku w Fort Worth w stanie Texas (USA) i są zaliczane do jednych z najbardziej prestiżowych na świecie. Ich współorganizatorem jest firman Lockheed Martin, producent samolotów F-16.
Studenci Politechniki Wrocławskiej z Zespołu JetStream wystartują w konkursie po raz trzeci. W zawodach wygrywa drużyna, której samolot podniesie jak największy ciężar przy jak najmniejszej masie własnej modelu.
Jak tłumaczył w piątek student III roku Inżynierii Lotniczej na Politechnice Wrocławskiej, Piotr Materka, ocena wystawiana przez jury konkursu składa się z trzech części. "Pierwsza to przygotowanie raportu, następnie prezentacja modelu i wreszcie dwa dni lotów. Najwięcej punktów można zdobyć oczywiście podczas latania. Mamy do wykonania pięć lotów, w tym jedne bez obciążenia" - tłumaczył Materka.
Model o nazwie "Texas Ranger" waży 5,5 kg, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 3,8 m, a długość - 1,5 m. Model jest wyposażony w silnik o pojemności 10 cm sześciennych i mocy 2 koni mechanicznych. "Silnik jest standardowy, według regulaminu nie możemy zastosować innego i nie możemy go modyfikować. Ma to być konkurs stricte konstruktorski" - tłumaczył student Jakub Wiater.
Jak podkreślają konstruktorzy z Zespołu JetStream, tegoroczny model ma nietypową konstrukcję skrzydła. "Nie jest to konstrukcja żeberkowa, jak w większości modeli, lecz w środku jest jednolita masa ze styropianu. Powoduje to, że skrzydło jest bardzo wytrzymałe" - opowiadał Materka.
Z powodu panujących obecnie niskich temperatur studentom nie udało się na razie przetestować modelu w powietrzu. "Taka sytuacja pojawia się co roku. Opieram się jednak na obliczeniach, które dla tego modelu są bardzo obiecujące" - podkreślił Materka.
Studenci liczą, że skonstruowany przez nich model podniesie około 14 kg.
W zeszłym roku w zawodach Aero Design zespół z Politechniki Wrocławskiej zajął 4. miejsce. Zawody odbędą się w dniach 18-20 marca w Fort Worth w stanie Texas (USA).
PAP - Nauka w Polsce
pdo/ hes/ kap

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz