14 lutego 2011

Leszno: Dyrektor chce rozkręcić biznes na płycie lotniska

Leszno: Dyrektor chce rozkręcić biznes na płycie lotniska

2011-02-10, Aktualizacja: 2011-02-10 07:48
Polska Głos Wielkopolski Daniel Andruszkiewicz
Wkrótce Centralna Szkoła Szybowcowa zacznie rozkręcać biznes na lotnisku Leszno-Strzyżewice. A właściwie kilka, bo w planach jest między innymi utworzenie tam giełdy rolniczo-przemysłowej, prowadzenie schroniska młodzieżowego i stacji benzynowej. Władze miasta zapewniają, że pomogą w realizacji pomysłów, dzięki którym szkoła zamierza nie tylko zarobić na własne utrzymanie, ale też na budowę utwardzonego pasa startowego.

W północnej części lotniska mogą wkrótce stanąć hale – zapowiada dyrektor (© FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ )
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij»
Kilka tygodni temu Centralna Szkoła Szybowcowa i Aeroklub Polski zwróciły się do samorządu z kilkoma wnioskami o dotacje na łączną kwotę prawie miliona złotych. Wtedy też władze zostały poinformowane o tym, z jak trudną sytuacją finansową borykają się te organizacje. Prezydent Tomasz Malepszy wyjaśniał, że miasto nie ma możliwości dokładania do działalności szkoły, ale może ułatwić jej zarabianie pieniędzy. Pierwszym krokiem było uchwalenie przez radę zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla lotniska, które dopuszczają prowadzenie na jego terenie działalności gospodarczej.
Potem odbyło się kilka spotkań włodarza i radnych z dyrektorem CSS Ryszardem Andryszczakiem.

– Lotnisko musie się rozwijać, a miasto może pomóc w jego aktywizacji – mówi Malepszy. – Dyrektor Andryszczak przedstawił kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym skorzysta nie tylko szkoła, ale także Leszno.

Pierwszy z nich zakłada powołanie przez miasto szkolnego schroniska młodzieżowego, które będzie działać w budynku internatu CSS. Obiekt jest już częściowo wyremontowany, bo przygotowywano go dla uczestników Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów, które w 2013 roku zostaną przeprowadzone w Lesznie. Dzięki współpracy samorząd będzie realizował ustawowe zadania, a szkoła będzie przez cały rok zarabiać na wynajmie schroniska.

– Ważniejszą inicjatywą jest utworzenie giełdy rolniczo-przemysłowej, która w północnej części lotniska mogłaby funkcjonować przez cały rok. Mamy świetną lokalizację komunikacyjną, bo przez Leszno przebiegają dwie drogi krajowe – mówi Ryszard Andryszczak.

Dyrektor wyjaśnia, że obiekty i zasady funkcjonowania giełdy mogą być zbliżone do Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej na poznańskim Franowie. To duże i zarazem bardzo kosztowne wyzwanie. Szkoła nie jest w stanie sprostać mu sama. Pomocą zainteresowane jest miasto, które dopatruje się w pomyśle szansy na własny rozwój. Decyzje będą jednak uzależnione od tego, czy szkole uda się uzyskać w Urzędzie Wojewódzkim dofinansowanie na utworzenie giełdy. Jeśli tak, będzie mogła powstać w ciągu dwóch lat.

– Prowadząc na lotnisku tego typu działalność, zamierzamy zdobyć środki na priorytetową dla nas inwestycję, czyli budowę utwardzonego pasa startowego – mówi dyrektor Andryszczak. – Widzimy w tym szansę na rozwój ruchu turystycznego małych i średnich samolotów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz