16 lutego 2011

Będzie nowe prawo o CO2

Będzie nowe prawo o CO2

mak 15-02-2011, ostatnia aktualizacja 15-02-2011 16:03

Rząd przyjął projekt nowej ustawy o handlu emisjami gazów. Otworzy ona elektrowniom drogę do darmowych praw emisji dwutlenku węgla i włączy do systemu lotnictwo

źródło: Bloomberg
Według przyjętego wczoraj projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych minister środowiska w porozumieniu z ministrem gospodarki stworzą listę elektrowni, którym będą należały się po 2013 r. darmowe prawa do emisji CO2.
Do końca września tego roku Bruksela powinna dostać od polskich władz listę nowych elektrowni. Wciąż nie wiadomo, które elektrownie załapią się na listę, ponieważ rząd negocjuje to z Komisją Europejską.
Po 2013 r. zasadniczo wszystkie prawa do emisji CO2 powinny być sprzedawane na aukcji. W rządzie trwa spór, gdzie trafią pieniądze zebrane z aukcji. Ministerstwo Finansów chce, by pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 stanowiły dochody budżetu. Resort środowiska upiera się, by były one wpływami do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projektowana ustawa dokonuje włączenia do systemu handlu uprawnieniami do emisji operacji lotniczych, które rozpoczynają się lub kończą na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Zgodnie z harmonogramem dyrektywy operatorzy statków powietrznych od początku 2010 r. mają obowiązek monitorowania emisji.
Polska spóźniła się z nowymi regulacjami dlatego che, by nowela weszła w życie jak najszybciej - w dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo środowiska zastrzega, że projekt przyjęty przez rząd stanowi jedynie „przejściówkę” do pełnej transpozycji przepisów unijnej dyrektywy 2009/29/WE. Nie zawiera uregulowań uwzględniających zjawisko ucieczki emisji czy derogacji dla energetyki.
energianews.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz