29 stycznia 2011

Wielcy lotnicy: Tadeusz KrólTadeusz Król


Tadeusz Król urodził się 29 sierpnia 1913 r. w Sandomierzu. Pochodził z chłopskiej rodziny, jego rodzice (Jan i Marianna z domu Kędziora) mieli łącznie czterech synów i dwie córki (młodszy brat Tadeusza, Wacław, był także lotnikiem - myśliwcem). Po trzech klasach szkoły powszechnej, w 1924 r., Król dostał się do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Sandomierzu. Po zdaniu matury w 1932 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie. W 1935 r. r. został mianowany na podporucznika i otrzymał przydział do 84 pułku piechoty w Pińsku. Król zainteresowany był jednak lataniem i w związku z prowadzonym przez Lotnictwo Wojskowe naborem wśród oficerów innych broni, zgłosił swą kandydaturę. W 1935 r. rozpoczął w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie kurs dla obserwatorów. Po jego zakończeniu przydzielony został do 21 eskadry liniowej w 2 pułku lotniczym w Krakowie, która na wyposażeniu miała samoloty PZL.23 "Karaś".
W ramach przygotowania do wojny eskadrę Króla przemianowany na 21 eskadrę bombową i wcielono do Brygady Bombowej. 27 sierpnia 1939 r. wszystkie samoloty eskadry odleciały na lotnisko Sadków koło Radomia, gdzie zastała je wojna. Po raz pierwszy i zarazem ostatni Król poleciał na zadanie bojowe rano 3 września. W załodze z kpr. pil. Stanisławem Obiorkiem i kpr. strz. Ignacym Mularczykiem wystartował na bombardowanie niemieckich kolumn pancernych na szosie Częstochowa-Radomsko. Po wykonaniu zadania "Karaś" dostał się w silny ogień niemieckiej broni maszynowej i stanął w płomieniach. Z samolotu wyskoczyć zdołał jedynie pilot, gdyż obserwator i strzelec byli ranni od pocisków. Samolot rozbił się doszczętnie, grzebiąc lotników we wraku.
Ciało porucznika Tadeusza Króla złożono we wspólnym grobie lotników Brygady Bombowej na cmentarzu w Pławie pod Radomskiem. Jego imię, dzięki staraniom brata poległego - Daniela - otrzymała jedna z ulic Sandomierza.
Autor: Wojciech Zmyślony


Ps. Masz ciekawy materiał o dowolnej tematyce lotniczej i chciałbyś go zamieścić, prześlij mailem na adres:


Z pozdrowieniem lotniczym
instr. pilot Jan Mikołajczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz